Variable Manufacturing Overhead Assignment | Top Universities
Indonesia. The company produces a handcrafted Balinese musical instrument called a gamelan that is similar to a xylophone.
The gamelans are sold for $1,008. Selected data for the company's operations last year follow: Units in beginning inventory Units produced 0 17,000 15,000 2,000 Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: Direct materials $ 280 Direct labor 480 Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs: 53 $ 24 Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative $930,000 $610,000 Required: 1. Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan. (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest whole dollar amount.) 2. Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one gamelan. Absorption costing unit product cost 1. 2. Variable costing unit product cost. Get Accounting Homework Help Today.