Fruits and Vegetables Assignment | Assignment Help Services
September 7th, 2019
Fruits and vegetables are sold by the pound. Add up your prices per pound for the fruits and vegetables and find the average cost per pound. (Example: If bananas are .79 per pound and apples are .59 per pound, the average is calculated like this: (.79 + .59)/2 = 1.38/2 = .69 per pound on average for the two fruits.)Locate the weight of your prepackaged food items. (For example, on a box of Frosted Flakes it says 15 oz.)