Corporate Finance Assignment/ Professional Essay Writers
1. The farmer produces 115 pounds of oranges at a total cost of $1.38 per pound. He sells all of the oranges to Firm F for $1.71 per pound.
Firm F produces 60 gallons of orange juice at a total cost of $3.81 per gallon (including the amount paid to the farmer for the oranges). Firm F sells 55 gallons of juice to consumers for $5.71 per gallon
There are no other firms in this simple economy.
What is the value-added by Firm F?
Enter a whole number with no dollar sign.
2. A farmer grows wheat and sells it to the miller for $1.25. The miller turns the wheat into flour and sells it to the baker for $2.00. The baker turns the flour into bread and sells it to consumers for $3.80. What is the value-added by the baker?
Group of answer choices;
$3.80.
$7.05.
$1.80.
$0.55. Get Finance Help Today