fbpx

Corporate FInace Assignment/ Professional Essay Writers

1. Cost Classification: The Lee’s have provided you with the following costs and relevant information that are assumed for the year 20XY.

Don't use plagiarized sources. Get Your Assignment on
Corporate FInace Assignment/ Professional Essay Writers
Just from $13/Page
Order Now

A. Classify each of the costs (a. through j.) below under C. as a variable cost or a fixed cost.

B. Explain the importance of distinguishing between variable and fixed costs.

C. Prepare a budgeted income statement, assuming 600 units to be produced and sold, a per unit selling price of $85, an income tax rate of 28%, and the following information.

a.         Cost of goods sold at $35 per unit

b.         Labor = $400/month

•           One part-time employee will be hired to take care of packaging and shipping. This employee will be paid $10 per hour. He or she is estimated to work 40 hours in total per month.

c.         Advertising fees = $3,000

d.         Bank fees = $200

e.         Phone/internet = $150 per month

f.          Shipping = $3 per unit

g.         Utilities = $100 per month

h.         Office Supplies = $900

i.          Conference Exhibitor Fee = $3000

j.          Travel Expenses for Conference (e.g. airfare, meals, taxi) = $1200

writing a position paper

2. Net Present Value: The Lees are considering adding a new piece of equipment that will speed up the process of building the bobbleheads. The cost of the piece of equipment is $42000. It is expected that the new piece of equipment will lead to cash flows of $17000, $29000, and $40000 over the next 3 years. If the appropriate discount rate is 12%, what is the NPV of this investment? Explain the findings.

3. Budget Preparation: The Lees believe that production and sales could double after being on Shark Tank which is scheduled in December of 20XY. They want to be prepared for this. Based on the budgeted income statement calculated above for 20XY, create a new budgeted income for 20XZ assuming that the production and sales are double the level of 20XY.

4. Incremental Analysis: If production does increase dramatically after their presentation on Shark Tank, the Lees will need more space for production. They have two options. Option 1 is to rent out a spacious warehouse nearby. If they pursue this option, their rent will be $1200 per month, and utilities are estimated to cost an additional $350 per month. Their second option, Option 2, is to rent a smaller storefront space that is also nearby. The storefront rent is $1350 per month. However, utilities will likely only cost an additional $150 per month. They want to compare their options over one year’s time (since each rental contract is a 1-year commitment). What is the incremental analysis if the Lees choose Option 1 over Option 2?  Get Finance Help Today

Recent Blog Posts

No recent articles to show.

Other Blog Posts

What are the key elements of an essay

You may clearly understand what an essay is and have had the experience of writing a number. However, it is […]

Feb 25th, 2022

How to write a research paper fast

The day inevitably comes; you need to submit your assignment. You have been procrastinating on writing your paper until the […]

Feb 24th, 2022

220+ best humanities research paper topics

Choosing a paper topic can be a daunting task for any assignment. A student may face agony trying to come […]

Feb 24th, 2022

How to write a media analysis essay

The media is an integral part of modern society. Think of what would happen to the world if there were […]

Feb 23rd, 2022

Great tricks on how to write a hypothesis in 2022

A hypothesis is a statement that can be proven by scientific research. It proves the theory of action and reaction, […]

Feb 22nd, 2022

How to get better at math

Math is not difficult. However, it is complex and tough compared to other subjects and requires a little bit more […]

Feb 22nd, 2022